Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Karpacz

Dzieje Karpacza łączą się nierozerwalnie z okolicznymi Kowarami. Do wytapiania rudy żelaza w Kowarach potrzebowano dużych ilości węgla drzewnego, ten węgiel był dostarczany przez smolarzy (mienionych kurzakami) w obszarze teraźniejszego Karpacza. Tak wyglądały początki miejscowości.

Po wojnie trzydziestoletniej (XVII wiek), w miejscowości rozpoczęli osiadać uciekinierzy z Czech. Duża ilość z nich to Laboranci - parający się robieniem specyfików z ziół. Wskutek nim Karpacz rozpoczął się rozwijać. Z czasem nasila się pielgrzymowanie do Kaplicy Św. Wawrzyńca na Śnieżce, tworzą się nowe profesje - przewodnik górski i tragarz lektyk - dla co majętniejszych pielgrzymów. Tak rozpoczęła się turystyka w tym rejonie i wycieczki po Karkonoszach.

Atrakcje turystyczne

Leżący u stóp uroczych Karkonoszy z górującą nad otoczeniem Śnieżką - najwyższym wierzchołkiem - Karpacz rychło został miejscowością wypoczynkową. Przełom XIX i XX wieku to rozbudowa kolei, a z nią postęp rozbudowy miejscowości. To także ośrodek sportów zimowych - narciarstwa, saneczkarstwa - z początkiem XX wieku urządzane były w tym miejscu pierwsze turnieje. Wtedy również wybudowano skocznię narciarską Orlinek i tor saneczkowy.

Karpacz stanowi doskonałe miejsce startowe dla pieszych wędrówek po Karkonoszach. W kilku punktach miejscowości mają swój początek różne szlaki, które prowadzą turystów niezwykłymi ścieżkami w piękne, urokliwe rejony gór. Niezależnie od tego, czy wybierzemy się na krótszą czy dłuższą wyprawę, bardziej lub mniej uczęszczanymi trasami, Karkonosze szybko pokażą nam to, co w nich najpiękniejsze – bliskość natury i wspaniałe krajobrazy.

Prócz odpoczynku w górach i wędrówek po karkonoskich szlakach, Karpacz gwarantuje dużo innych ciekawostek. Najbardziej znanym zabytkiem jest naturalnie Kościół Wang. To całościowo drewniana budowla bez użycia gwoździ. Skonstruowana została w Norwegii w miasteczku Vang na przełomie XII i XIII stulecia. W połowie XIX-tego stulecia został rozmontowany i przewieziony do Szczecina. Docelowo miał stanąć w muzeum w Berlinie, jednakże finalnie stanął w mieście pod Śnieżką. Tutaj dobudowano wykonaną z kamienia dzwonnicę, dodatkowo ochrania ona kościół przed zstępującymi ze Śnieżki silnymi wiatrami.

Dzieci z kolei, zafascynuje niezwykłe muzeum - w pomieszczeniach byłego dworca kolejowego zlokalizowano Muzeum Zabawek. Zasadniczy zbiór to sprezentowane przez Henryka Tomaszewskiego lalki oraz zabawki z całego świata. Ustawione są one w gablotach, zaprojektowanych i ręcznie malowanych przez Kazimierza Wiśniaka. Na pierwszym piętrze jest powierzchnia przeznaczona na czasowe wystawy.

Chcąc poznać najciekawsze historie i legendy, które wywodzą się z Karkonoszy, koniecznie trzeba odwiedzić Karkonoskie Tajemnice. To niezwykłe miejsce, w którym zobaczycie niesamowity świat Ducha Gór, ujrzycie jego oblicza. Usłyszycie także o żyjących kiedyś w okolicy laborantach i hutnikach.

Warto zobaczyć także

  • Zwierzęta Karkonoszy – na niewielkim skwerze przy ulicy Konstytucji 3-go Maja umieszczone zostały figury zwierząt – niedźwiedzia, jelenia, dzika oraz wilka – podobno Duch Gór przybierał postać właśnie tych zwierząt. Rzeźby zostały wykonane ręcznie, z blachy i prezentują się naprawdę ciekawie.

  • Młyn Miłości – przy ulicy Karkonoskiej 53 znajduje się miniaturowy młyn, stanowiący pamiątkę po stojącym niegdyś w tym miejscu prawdziwym młynie, którego wody miały magiczne właściwości odwzajemniania miłości. Do dziś miejsce to przyciąga zakochane pary.

  • Punkt anomalii grawitacyjnej – na pewnym odcinku ulicy Strażackiej, pomiędzy mostem na Łomnicy a hotelem Piecuch, zaobserwować można dziwne zjawisko, które przeczy prawom fizyki – puste butelki czy pojazdy zostawione na jałowym biegu toczą się pod górę. Ocenę, czy to istotnie jest anomalia grawitacyjna, czy może tylko złudzenie optyczne, zostawiamy Państwu :)

  • Zapora na rzece Łomnicy – zapora powstała przede wszystkim ze względu na niszczycielską siłę wody oraz niesionego przez nią skalnego rumoszu, który zagrażał miejscowej zabudowie – mostom, ulicom i nasypom kolejowym. Wzniesiono ją w latach 1910-1915, tworząc piękny zalew oraz sztuczny wodospad, które podziwiać można spacerując wzdłuż liczącej 105 metrów długości korony zapory. Dotrzeć do niej można przechodząc przez skwer przy ulicy Konstytucji 3-go Maja.

  • Dziki wodospad na Łomnicy – nieopodal dolnej stacji wyciągu na Kopę znajduje się dziki wodospad, powstały w wyniku spiętrzenia wód tej czasami rwącej i niebezpiecznej rzeki. To bardzo urokliwe miejsce, zarówno latem, jak i zimą, gdy niskie temperatury sprzyjają tworzeniu się lodowych form.

Zimą nie mniej się dzieje

Karpacz jest piękną górską miejscowością, licznie odwiedzaną przez turystów zarówno latem, jak i zimą. Znaleźć tu można mnóstwo atrakcji i skorzystać z wielu form aktywności, nawet gdy wszystko wokół pokrywa gruba warstwa białego puchu.

To, co w dominującej większości przyciąga gości do Karpacza w okresie zimowym, to doskonale przygotowane wyciągi i trasy narciarskie, a najbardziej znane spośród nich, to Biały Jar Winterpol, Stacja Narciarska pod Wangiem oraz Kompleks Narciarski Śnieżka. Oprócz nich można także znaleźć inne wyciągi, zazwyczaj mniejsze, takie jak Kolorowa czy Karpatka, na których również można zasmakować zimowego szaleństwa.

Mimo otaczającego nas z każdej strony śniegu, warto również wybrać się na szlak, bo Karkonosze zimą mają w sobie równie dużo uroku, co latem. Zapierające dech w piersi widoki rekompensują niskie temperatury i przymarznięte nosy. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu, które szlaki są otwarte i dostępne przez cały rok, a które zostają zamknięte na czas zimy, między innymi ze względu na możliwość zejścia lawin w ich obrębie. Listę szlaków niedostępnych w okresie zimowym znajdą Państwo TUTAJ.

Karpacz jest prawdziwym rajem dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Oprócz popularnych nart biegowych oraz możliwości skorzystania z lodowisk (w tym jednego działającego przez cały rok), warto spróbować swoich sił w skituringu, czyli wędrówkach na nartach, oraz wycieczek na rakietach śnieżnych. Rewelacyjną rozrywką są również tory pontonowe i snowtubing, czyli zjazdy z góry w specjalnych śnieżnych dętkach. Jedna z takich saneczkowych gór znajduje się w pobliżu Centrum Medycznego Karpacz, przy ulicy Myśliwskiej 13.

Komunikacja, baza turystyczna

Co prawda dziś nie można przybyć do miasta bezpośrednio koleją, niemniej jednak od 15 października 2017 Koleje Dolnośląskie, we współpracy z PKS Tour Jelenia Góra, wprowadziły bilet zintegrowany dla podróżujących z Wrocławia. Od tego momentu dojazd do Karpacza odbywa się w dwóch etapach – pociągiem do Jeleniej Góry, a pozostałą część trasy autobusem.

Oprócz tego miasto posiada dobre połączenia autobusowe z całym regionem oraz łatwo dotrzemy do niego prywatnym samochodem.

W Karpaczu czeka bogata baza noclegowa, mogąca ugościć kilkanaście tysięcy wczasowiczów. Są to różne kategorie obiektów - od apartamentów i 3-gwiazdkowych hoteli, przez ośrodki wczasowe i pensjonaty, po stosunkowo tanie kwatery i pokoje. Wybór jest naprawdę duży, więc bez problemu znaleźć można ofertę, odpowiadającą nam pod względem dostępnego standardu, jak i ceny wynajmu. Listę dostępnych obiektów znajdą Państwo TUTAJ.

Karpacz to miejscowość, w której można także bardzo smacznie zjeść. Duży wybór lokali gastronomicznych kusi bogactwem smaków i aromatów. Na gości czekają tradycyjne polskie specjały oraz potrawy regionalne, ale także dania kuchni czeskiej, gruzińskiej, włoskiej, irlandzkiej i holenderskiej. Zdecydowanie jest w czym wybierać i w czym się rozsmakowywać. Zapraszamy do zapoznania się listą 10 najlepszych restauracji w Karpaczu.

Czy wiedziałeś, że...

  • W Karpaczu znajduje się najmniejsza ulica w Polsce – ma 30 m długości i 3 m szerokości. To ulica Skrzatów Karkonoskich (okolice Muzeum Sportu).

  • Przy Urzędzie Miejskim, w centrum Karpacza, znajduje się Skwer Zdobywców, poświęcony  polskim himalaistom. Znajdują się tam odlane w brązie odciski ich butów oraz ważący około 12 ton Kamień Everestu (umieszczony w tym miejscu w 2010 roku, z okazji 30 rocznicy polskiej zimowej wyprawy na najwyższy szczyt świata). Na Skwerze można zobaczyć takie nazwiska jak: Wanda Rutkiewicz, Andrzej Zawada, Eugeniusz Chrobak, Anna Czerwińska czy Jerzy Kukuczka.

  • Na dziedzińcu przy Świątyni Wang znajduje się Rzeźba Łazarza, wykonana przez jeleniogórskiego artystę – Ryszarda Zająca.

  • Podjazd ulicą Olimpijską w kierunku Skoczni Orlinek nazywany był przez kolarzy biorących udział w Tour de Pologne „Ścianą Płaczu” - różnica poziomów do pokonania wynosi aż 400 m, a odcinek ma tylko 4km długości. Na końcu podjazdu znajduje się kamień upamiętniający znajdującą się w tym miejscu, w latach 1999 do 2007, metę wyścigu.

  • Każdego roku odbywa się w Karpaczu zjazd miłośników motocykli z całego świata. Miejscem spotkania jest Aleja Entuzjastów – stoi tam nawet pamiątkowy kamień, a na nim znajdują się tablice, przypominające o tym wydarzeniu, z podpisami uczestników zlotu.


Szukasz tanich i sprawdzonych noclegów w Karpaczu, bez prowizji i pośredników? Zajrzyj tu: www.karkonosze.pl/karpacz-noclegi


Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0