Kaskada na Szrenickim Potoku

Ze Szklarskiej Poręby do Labskiej Boudy - jak tam dotrzeć, jakim szlakiem się kierować, jaką trasę wybrać, jak dojechać, czas podróży, jaka długość trasy, galeria zdjęć

  • location_on Szklarska Poręba

Wycieczkę rozpoczynamy przy Muzeum Mineralogicznym (ul. Kilińskiego) w Szklarskiej Porębie Górnej. Obok wejścia na szlak, wzdłuż ulicy Uroczej, jest płatny parking (parkomaty).

Wybierając inny niż samochód środek lokomocji jak np. PKS, musimy wycieczkę uzupełnić o 1,5 km (20 minut) drogi, a w przypadku PKP jest to dodatkowe 2,3 km (31 minut).

Kierujemy się żółtym szlakiem w kierunku Schroniska Pod Łabskim Szczytem. Całe podejście do schroniska zajmie nam około 90 minut. Początkowo trasa łagodnie biegnie przez las, co stanowi dobrą rozgrzewkę. Później natomiast pojawia się strome podejście. Wynagrodzić nam to może widok z dołu na Schronisko Szrenica i końcową część wyciągu krzesełkowego oraz wodospad na Szrenickim Potoku.

W dalszej część wędrówki mijamy ciekawą formację skalną „Kukułcze Skały”.



 

Po dotarciu do Schroniska Pod Łabskim Szczytem możemy sobie zrobić krótką przerwę. Następnie udajemy się nieco do góry, aby wejść w prawo na zielony szlak – tzw. „Mokrą Drogę”. Po przejściu niewiele ponad 1,5 km fantastycznej trasy, w większości po drewnianych kładkach, docieramy na Morką Przełęcz (1260 m.n.p.m.) i do czerwonego szklaku prowadzącego między innymi ze Szrenicy do Śnieżnych Kotłów. Skręcamy w lewo na ten właśnie szlak, zwany także Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Po kilkunastu minutach marszu grzbietem Karkonoszy, przy Ceskiej Budce, skręcamy w prawo na szlak żółty, przekraczając granicę (pamiętajmy, aby mieć dowód osobisty za granicą Polski). Po 10 minutach szlak doprowadzi nas do Źródeł Łaby – 1387 m.n.p.m., największej rzeki w Czechach i jednej z największych w Europie.

Sprawdź komfortowe NOCLEGI w atrakcyjnych cenach w Szklarskiej Porębie!

Ze Źródeł rzeki Łaby idziemy w lewo około kilometra, lekko w dół, dochodząc do schroniska Labska Bouda, którego cechą charakterystyczną jest ciekawa architektura. Tutaj można skosztować m.in. czeskich przysmaków, jak knedliczki - z gulaszem lub na słodko z jagodami. Jeśli mamy ochotę zjeść coś „na szybko” to można również skorzystać z bufetu typu bistro. Nieopodal schroniska warto też zatrzymać się i posłuchać dźwięku wody przy Łabskim wodospadzie.

Od schroniska będziemy wspinać się żółtym szlakiem ponownie na szczyt gór i wyjdziemy wprost na Śnieżnych Kotłach. Podejście zajmie nam około 40 minut. Po dotarciu na szczyt kierujemy się w lewo ponownie na szlak czerwony.

Po kilkuset metrach, po prawej stronie pojawi się odbicie na żółty szlak, którym możemy trawersem zejść do schroniska Pod Łabskim Szczytem. UWAGA! W okresie zimy odcinek szlaku żółtego do schroniska Pod Łabskim Szczytem, ze względów bezpieczeństwa, jest zamknięty. Zimą musimy dojść do miejsca, w którym skręcaliśmy na źródło Łaby (do Ceskiej Budki) i po skręceniu w prawo w tzw., Mokrą Ścieżkę (która nie jest szlakiem, stanowi tylko zimowe obejście szlaku) zejść na wprost do Schroniska Pod Łabskim Szczytem. Od tego miejsca schodzimy już tą samą trasą, jaką weszliśmy - żółty szlak, bezpośrednio do Muzeum Minerałów.

Suma przewyższeń: w górę: 940 m, w dół 936 m


Piotr Trojanowski
pilot wycieczek
 

Wycieczka opracowana w listopadzie 2017r.
 

Galeria

Lokalizacja

33 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 726 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0