Zamek Grodziec - jak tam dojechać, jakie są godziny otwarcia, ile trwa podróż, ile kosztują bilety, galeria zdjęć,

  • location_on Grodziec

Dzisiaj chcielibyśmy zaproponować Wam wycieczkę, na którą można się wybrać podczas niekorzystnych warunków pogodowych w Karkonoszach.

Czasami zdarza się, że w naszych górach pada deszcz, wieje silny wiatr lub występuje mgła i zastanawiamy się, gdzie się udać - tak, aby było to miejsce ciekawe i niezbyt odległe od na przykład Szklarskiej Poręby, Karpacza lub Jeleniej Góry. W niewielkiej odległości od Karkonoszy możemy zwiedzić kilka urokliwych i ciekawych zamków, na przykład: Zamek Chojnik, Zamek Czocha, Zamek Książ. My wybraliśmy się na Zamek Grodziec, by przygotować dla Was opis i galerie zdjęć z tego wyjątkowego miejsca.

Dojazd do Zamku Grodziec:

Zamek położony jest we wsi Grodziec, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Bolesławcem a Złotoryją. Jako punkt początkowy wybraliśmy Jelenią Górę. Stąd - zależnie od trasy, którą wybierzemy - od zamku dzieli nas 53 km (jadąc przez Lwówek Śląski), 47 km (przez Wleń), 45 km (przez Dziwiszów). Średni czas przejazdu każdej z tych tras to około godzina. My polecamy drogę nr 30 z Jeleniej Góry w kierunku Zgorzelca. W miejscowości Pasiecznik skręcamy w drogę nr 297 na Lwówek Śląski/Bolesławiec. W Lwówku kierujemy się na drogę nr 364 w stronę Złotoryi, następnie kilka kilometrów za wsią Bielanka skręcamy w kierunku Nowej Wsi Grodziskiej - w tym miejscu odnajdziemy drogowskazy, które pokierują nas do wsi Grodziec, przy której położony jest cel naszej wyprawy. Plusem wyboru tej trasy jest jej atrakcyjność. Po drodze możemy zwiedzić zabytkowy Lwówek Śląski, Szwajcarię Lwówecką (grupa piaskowych formacji skalnych) oraz liczne ciekawą i oryginalną wieś Pławna.

Naszą wirtualną wycieczkę rozpoczynamy tuż przed wsią Grodziec, gdzie w oddali, na szczycie wzgórza dostrzegamy zamek. Wjeżdżamy do wsi, na jedynej krzyżówce obok przystanku autobusowego trzymamy się asfaltowej drogi, która biegnie w lewo. Po pokonaniu około 500 m dojeżdżamy do parkingu (nazwijmy go „dolnym”), zlokalizowanego przy kościele u podnóża wzgórza, na którym znajduje się zamek. Tutaj pozostawimy nasze auto i dalej udajemy się pieszo. Dodam, że parkingi w rejonie zamku są bezpłatne.

Wcześniej warto obejrzeć zabytkowy kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Pierwsze wzmianki o położeniu świątyni w tym miejscu pochodzą z XIII wieku, natomiast budynek w obecnej formie datowany jest na XVII wiek. Wokół można obejrzeć pozostałości po starym cmentarzu. Budowla jest bardzo malowniczo położona u podnóża wzgórza, wokół posesji rośnie spora liczba starych buków, które wraz z kościołem tworzą bardzo klimatyczny pejzaż.

Sprawdź NOCLEGI w atrakcyjnych cenach w pobliżu! 

Wracamy w okolice parkingu, z którego asfaltową drogą kierujemy się w stronę zamku. Ten odcinek drogi ma długość około 600 metrów i prowadzi skrajem bukowego lasu. Jako że udaliśmy się tu wczesną wiosną i na drzewach nie ma jeszcze liści, pomiędzy drzewami możemy dostrzec zarys budowli.

Za bramą wjazdową mieści się spore przedzamcze, oddzielone od głównego budynku fosą oraz mostem zwodzonym. Na tym terenie zlokalizowany jest kolejny parking dla aut (my jednak polecamy krótki spacer z dolnego parkingu koło kościoła). Na przedzamczu znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz kilka drewnianych budowli, które służą podczas festynów, inscenizacji i innych wydarzeń kulturalnych. Teren ten otaczają ruiny murów obwodowych oraz dwie baszty, które kiedyś połączone były mostkiem.

Zamek Grodziec został wybudowany na powulkanicznym wzgórzu i położony jest na wysokości 389 m n.p.m. Pierwsze zapiski na jego temat pochodzą z XI wieku. Posiadłość przez wieki przechodziła przez ręce kolejnych właścicieli. Historia zamku jest długa, zawiła i dość burzliwa: parokrotnie ulegał on zniszczeniu, a następnie odbudowywano go aż do obecnej, dzisiejszej formy. O szczegółach wydarzeń na przestrzeni wieków opowiada podczas zwiedzania przewodnik obiektu.


 

Z przedzamcza udajemy się przez zwodzony most na dziedziniec zamkowy. Po naszej lewej stronie znajduje się budynek mieszkalny z dwiema wieżami: jedną cylindryczną i drugą czworoboczną. W górnej części budynku znajdują się ganki strażnicze, które udostępnione są dla zwiedzających. Na końcu budynku po drugiej stronie dziedzińca znajduje się czworoboczna wieża, w której mieści się niewielki hotel z kilkunastoma miejscami noclegowymi.

Zamek główny tworzą dwie kondygnacje. Na parterze znajduje sie wielka sala i komnata kominkowa, natomiast na piętrze możemy zwiedzić kaplicę, salę rycerską oraz komnaty książęce. We wszystkich tych miejscach ustawiono wiele eksponatów, które zdobią komnaty i korytarze.

Po prawej stronie dziedzińca zamkowego znajduje się potężny, wysoki na 26 metrów donżon, składający się z sześciu kondygnacji, zbudowany na podstawie 16-metrowego kwadratu. Pomiędzy budynkiem głównym a donżonem przemieszczamy się gankami strzelniczymi oraz drewnianymi tarasami.

Na dziedzińcu zamkowym znajduje się kasa biletowa - sklep z pamiątkami oraz kilka stoisk z produktami lokalnych artystów i producentów wyrobów spożywczych (ilość stoisk zależy od pory roku). Na środku podwórca rozstawione są ławy i stoły, przy których możemy odpocząć i posilić się, na przykład piekąc kiełbasę na palącym się ognisku. W sezonie letnim na terenie zamku organizowanych jest wiele imprez kulturalnych, które dodają atrakcyjności temu miejscu.

Dni i godziny otwarcia

Zamek Grodziec dla ruchu turystycznego jest otwarty przez cały tydzień od poniedziałku do niedzieli.

Zapraszamy:

  • od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00.
Cennik

ZWIEDZANIE INDYWIDUALNE

Cena biletu normalnego: 28,00 zł
Cena biletu ulgowego (młodzież ucząca się, emeryci, renciści): 23,00 zł

Bilet pozwala zwiedzać górną część zamku, m.in.: sale zamkowe, krużganki i dziedziniec.

Dodatkową atrakcję dla zwiedzających stanowi wystawa narzędzi tortur.

ZWIEDZANIE ZAMKU Z PRZEWODNIKIEM

Weekendy i święta: 11:00, 13:00, 15:00.
Zwiedzanie w ramach biletu wstępu. Rezerwacja nie jest wymagana.

Wszystkim osobom odwiedzającym nasz region lub tu mieszkającym polecamy, by wybrali się na Zamek Grodziec, który jest miejscem bardzo przyjaznym dla turystów. Koszty takiej wycieczki są naprawdę niewielkie, a oferta zamku tak bogata, że ten tekst, który tu przeczytaliście, jest zbyt krótki, by ująć wszystkie walory tego miejsca. Proszę też pamiętać, że nasza dzisiejsza wycieczka jest całodniową wyprawą, więc warto dobrze zaplanować godzinę wyjazdu z Karkonoszy.

 

Tekst i fotografie:

Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl 
 

Wycieczka opracowana w kwietniu 2017r.

Galeria

Lokalizacja

1514 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 5606 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0