Patrova Bouda

Z Odrodzenia na Szrenicę - jak tam dotrzeć, ile trwa podróż, jaką trasę wybrać, wycieczki kilkudniowe, galeria zdjęć, noclegi po drodze,

  • location_on Karkonosze

Wycieczka opisana poniżej nie należy do najłatwiejszych chociażby ze względy na czas przejścia, który wynosi około 9 godzin oraz na dystans - ponad 23 kilometry. Dlatego też proponujemy zaplanować przejście w okresach od kwietnia do września, albo rozbić wycieczkę na 2 dni z noclegiem w Schronisku Pod Łabskim Szczytem, na Szrenicy bądź na Hali Szrenickiej. Warto przed wyjściem sprawdzić warunki pogodowe, np. na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Do wycieczki zalecamy wykorzystać komunikację miejską, ponieważ w innym miejscu zaczynamy, a w innym kończymy wycieczkę. Można też samochodem dojechać do Cieplic lub do centrum Jeleniej Góry i tu zostawić samochód.

Wycieczkę rozpoczynamy w Przesiece, dojeżdżając do samej pętli autobusem numer 4 kursującym na trasie Jelenia Góra Cieplice (przystanek XX-lecia Pętla) – Przesieka. Autobusy Kursują średnio co 2,5 godziny.

Pętla autobusowa w Przesiece znajduje się przy samym szlaku niebieskim, którym udajemy się do góry. Czeka nas około 6 kilometrowe podejście na Przełęcz Karkonoską (1198 m.n.p.m). Początkowe niecałe 2 km łagodnego podejścia do nieczynnego już parkingu kończącego Drogę Sudecką można potraktować jako dobrą rozgrzewkę. Następnie czeka nas 4 kilometrowe ostre podejście jednym z najstromszych asfaltów w Europie z maksymalnym nachyleniem 18,3 %. Wjazd dostępny jest tylko dla pojazdów za zgodą Karkonoskiego Parku Narodowego. Na Przełęcz Karkonoską z Przesieki można wybrać się także rowerem, ale jest to bardzo ciężka trasa (przy zjeździe uwaga na dziury w drodze).

Schronisko Odrodzenie


Po dotarciu na grzbiet Karkonoszy, na Przełęcz Karkonoską po lewej stronie widzimy czeski hotel Spindlerova Bouda, a nieco wyżej polskie Schronisko Odrodzenie. Zajmie nam to około 3 godzin. Po odpoczynku i zjedzeniu czegoś na ciepło wyruszamy dalej w drogę szczytem Karkonoszy czerwonym i zielonym szlakiem. Droga jest bardzo malownicza. Po czeskiej stronie widoczne są stoki narciarskie największego kompleksu narciarskiego w Czechach Skiareál Špindlerův Mlýn. My, idąc wzdłuż granicy, dochodzimy do odbudowanego po pożarze schroniska Petrova bouda. 


Przed schroniskiem Petrova bouda zielony szlak odbija w prawo, w kierunku Czarnego Kotła Jagniątkowskiego i dalej w kierunku Śnieżnych Kotłów. My natomiast idziemy już tylko czerwonym szlakiem. by po około 45 minutowym podejściu dotrzeć do najwyższego punktu miasta Jeleniej Góry – Czeskich Kamieni - 1417 m.n.p.m. Przy dobrej pogodzie odwracając się ponad szczytami gór można dostrzec stożek najwyższego szczytu Sudetów - Śnieżki z charakterystycznym obserwatorium meteorologicznym w kształcie dysków UFO.

Mijając Czarną Przełęcz nad Czarnym Kotłem Jagniątkowskim oraz Przełęcz Pod Śmielcem ukazuje nam się szczyt Wielki Szyszak (1509 m.n.p.m) z pomnikiem pruskiego Cesarza Wilhelma I. Szlak nie prowadzi jednak przez Wielki Szyszak, tylko omija go z prawej strony. Podczas spaceru przez gołoborze, idą ułożoną ze skał drogą należy głównie w zimie uważać, aby się nie poślizgnąć. Mijając Wielki Szyszak naszym oczom ukazuje się jedno z najbardziej charakterystycznych i spektakularnych miejsc w Karkonoszach – Śnieżne Kotły polodowcowe z  nadajnikiem radiowo-telewizyjnym na ich szczycie. Jest to także najwyższe wzniesienie na trasie naszej wycieczki (1490 m.n.p.m.).W tym miejscu uwaga na bardzo często występujące i porywiste wiatry. W dole widać Śnieżne Stawki, tzw. „Oczy Liczyrzepy”. W zimie ich ilość może wzrosnąć, w lecie są 2.

Po odpoczynku na ławeczkach przy nadajniku wyruszamy w niewymagająca już dużej siły drogę w stronę Schroniska Szrenica, które położone jest zaraz nad kompleksem narciarskim Skiarena Szrenica. Po chwili mijamy po prawej stronie grupę Skalną Łabski Szczyt. Po kolejnych 30 minutach trasy możemy zboczyć w lewo na żółty szlak, aby po czeskiej stornie zobaczyć źródło rzeki Łaby, największej w Czechach oraz jednej z większych niemieckich oraz europejskich rzek i rzecznych szlaków komunikacyjno-transportowych. Po kolejnym 40 minutowym spacerze dochodzimy do Schroniska Szrenica, gdzie możemy zregenerować siły. Ze Szrenicy rozpościera się przepiękny widok na Szklarską Porębę oraz na całą Kotlinę Jeleniogórską. Teraz pozostaje nam już tylko zejście w dół do Szklarskiej Poręby.

Ze Szrenicy mamy kilka opcji dotarcia do Szklarskiej Poręby, która leży u jej stóp.

Najkrótszą trasą jest zejście czerwonym szlakiem obok sąsiadującego schroniska Hala Szrenicka wprost do największego w Sudetach Wodospadu Kamieńczyka (27 metrów wysokości). Jako ciekawostkę warto dodać, że karkonoski wodospad wraz z wąwozem do niego prowadzącym oraz lasy tak spodobały się producentom drugiej części filmu Opowieści z Narni, że zdecydowali się tutaj nakręcić część scen.

Po 10 minutach drogi od Wodospadu na Rozdrożu Pod Kamieńczykiem skręcamy na czarny szlak, którym docieramy do dolnej stacji Wyciągu na Szrenicę funkcjonującego latem i zimą.

Będą w tym miejscu warto odwiedzić Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego, aby dalej odkrywać Karkonosze. Wspaniała i ciekawa trakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych. 

Bardzo ciekawa jest trasa „Mokra droga” (szlak zielony) ze Szrenicy, którą dotrzeć możemy do Schroniska Pod Łabskim Szczytem, a następnie żółtym szlakiem niemalże wprost do centrum Szklarskiej Poręby.

Schronisko pod Łabskim Szczytem

Inną jeszcze opcją można dotrzeć także zielonym szlakiem do Jakuszyc, będących częścią Szklarskiej Poręby oraz znanym ośrodkiem narciarstwa biegowego. Dostępne są tu także liczne trasy rowerowe o różnych poziomach trudności. Są to już Góry Izerskie. Stąd do Szklarskiej Poręby możemy dojechać Koleją Izerską, z najwyżej polóżonej stacji kolejowej w Polsce. Do Szklarskiej Poręby kursuje tylko czeska kolej. Na stacji Szklarska Poręba Górna należy przesiąść się już na polski pociąg, którym  dotrzemy do Jeleniej Góry.

Ze Szklarskiej Poręby do Jeleniej Góry wrócić możemy także autobusem PKS  (dworzec obok stacji benzynowej Orlen na ulicy 1 Maja).

Sprawdź komfortowe NOCLEGI w Szklarskiej Porębie!
 

Piotr Trojanowski
pilot wycieczek
 

Wycieczka opracowana w listopadzie 2017r.


 

Galeria

Lokalizacja

321 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 514 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0