Wycieczka, którą chciałem przedstawić, prowadzi do malowniczej osady Jizerka w czeskiej części Gór Izerskich. I jest to jedna z najwyżej położonych osad w Czechach – wysokość 862 m n.p.m. Na stałe mieszka tam 400 osób w 42 domach. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego, ponieważ będziemy przekraczać granicę państwa.
Wycieczkę rozpoczynamy w Jakuszycach, podobnie jak w przypadku wycieczki do Chatki Górzystów.
Do Jakuszyc docieramy pociągiem, samochodem lub chociażby rowerem. Początek tarasy jest podobny. Za Polaną Jakuszycką kierujemy się w stronę Schroniska Orle. Kiedy miniemy schronisko, jeszcze przez około 300 metrów kierujemy się szutrową drogą w stronę Schroniska Chatka Górzystów. Po przejechaniu tego odcinka napotkamy na pierwszą drogę biegnącą w lewo. Po przejechaniu przez most będziemy się w tym kierunku poruszać. Początkowo trasa biegnie bardzo malowniczo i łagodnie przez las.
Po prawej stronie, w dole, możemy ujrzeć zakole rzeki Izera z wpadającym do niej potokiem Kamionka.
Izera ma długość 164 km i jest jedną z głównych rzek w Czechach. Na odcinku 15 km jest rzeką graniczną z Polską. Ten graniczny odcinek to jedyna rzeka w Sudetach, która zachowała swój naturalny charakter, niezaburzony przed żadne budowle hydrotechniczne.
Trasa powoli zaczyna schodzić w dół i pojawiają się coraz większe kamienie. Jeżeli będzie problem zawsze można zsiąść z roweru i sprowadzić go w dół.
Po przejechaniu około 2 kilometrów docieramy do znanego mostu na Izerze.
Sprawdź komfortwe NOCLEGI w okolicy!
Po przekroczeniu go jesteśmy już w Czechach. Do osady zostały nam niewiele ponad 2 kilometry. Niebieski znak z napisem Cyklisto, sesdni z kola - co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Rowerzysto, zejdź z roweru - jest widoczny już na początku podjazdu. To samo tyczy się rowerzystów jadących w przeciwnym kierunku, z Jizerki.
Podjazd jest naprawdę stromy. Niektórzy śmiałkowie pokonują ten dystans na rowerze. Tym bardziej, że szlak jest po remoncie. Po „spacerze” docieramy do miejsca, gdzie kończy się znak i zaczyna się droga z płyt betonowych prowadząca nas do osady.
W centrum są drogi asfaltowe, którymi zalecam pojeździć, gdyż widoki są wspaniałe. Przy dobrej pogodzie, dojrzymy Szrenicę i Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Śnieżne Kotły. Ale z tej perspektywy nadajnik jest po prawej stronie od Szrenicy, a nie jak jesteśmy przyzwyczajeni - po lewej (patrząc od strony Szklarskiej Poręby).
Zimą panują tutaj wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Śniegu jest pod dostatkiem, a dziesiątki kilometrów tras narciarskich (m.in. biegnące w stronę Palicznika czy Smreku) są świetnie przygotowane.
W Jizerce jest wiele knajpek i restauracji, gdzie możemy zjeść czeskie specjały i nie tylko. Na przykład w centrum znajduje się restauracja i pensjonat „Pyramida”, w którym mieściła się szlifiernia szkła. Działa tutaj też Muzeum Gór Izerskich mieszczące się w dawnej szkole. Jest tu również najwyżej położona w Czechach hala sportowa w budynku dawnej huty.
Po zrobieniu „rundki” po osadzie (jej położenie nie pozwala się zgubić) wracamy tą samą drogą.
Na początku prowadzącego w dół szutrowego zjazdu, mającego niewiele ponad 2 km, znajduje się znak informujący o konieczności zejścia z roweru. Szuter jest niezwykle śliski, zwłaszcza przy ostrym hamowaniu i stromych zjazdach, których na tym odcinku nie brakuje.
Samochodem do Jizerki można dojechać przez pobliski Korenov (Korzenow).
Zjazd kończy się mostem na rzece Izera, po przekroczeniu którego znajdujemy się już na terytorium Polski. Za mostem skręcamy w lewo i po kamiennym podjeździe i krótkim odcinku biegnącym przez las docieramy do drogi łączącej Orle z Chatką Górzystów (1,2 km). Skręcamy tu w prawo i przejeżdżając obok schroniska kierujemy się asfaltem w stronę Polany Jakuszyckiej.
Piotr Trojanowski
pilot wycieczek
Podana mapka przedstawia trasę w jednym kierunku (wracamy tą samą drogą)