Na dojście ze Szklarskiej Poręby powinniśmy przeznaczyć co najmniej dwie godziny. Szlak na trasie Szklarska Poręba – Szrenica, przy którym leży wodospad i schronisko, jest nieco forsowny, jednak niezwykle przyjemny. Aby dotrzeć do Kamieńczyka musimy udać się na drogę w kierunku Jakuszyc, tam, kierując się znakami, dotrzeć do parkingu, z którego najwygodniej rozpoczyna się wycieczkę (krótki opis wycieczki) Początkowy etap wyprawy jest bardzo łatwy, teren tutaj jest łagodny, raczej płaski. Dopiero pod koniec każdy turysta musi sforsować spore wzniesienie wyłożone kamieniami. Po drodze napotkamy stragany z pamiątkami i wielu turystów, którzy także tutaj rozpoczynają swoje wycieczki w Karkonosze.
Opłaty specjalne za wstęp do Wąwozu Kamieńczyka:
Bilety jednorazowe: 12 zł normalny, 6 zł ulgowy.
Do ulgi w wysokości 50%y mają prawo uczniowie szkół i studenci, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne, żołnierze służby czynnej.
Wodospad Kamieńczyka składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m. Z progu spada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, który ma ok. 100 m długości, skalne pionowe ściany osiągają od 20-30 m wysokości, a szerokość w niektórych miejscach nie przekracza 4 m. Pod środkową kaskadą wodospadu znajduje się niewielka, po części sztucznie wykuta przez Walończyków jaskinia „Złota Jama”. Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kamieńczyk” i szałas "Sielanka".
Wodospad można podziwiać tak z góry, jak i z dołu. Każdy może zejść do kanionu Kamieńczyka po uiszczeniu niewielkiej opłaty i założeniu plastikowego kasku chroniącego przez odrywającymi się od zbocza kamieniami. Na samym dole, w okresie letnim, można spotkać bernardyna czekającego na turystów chętnych zrobić sobie z nim zdjęcie. Zwiedzanie samego wodospadu nie trwa długo, czas, który zechcemy na to poświęcić, zależy tylko od nas.
Sprawdź komfortowe NOCLEGI w pobliżu Wodospadu Kamieńczyka
Ostatnia aktualizacja – Październik 2022r. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.