Schronisko PTTK Perła Zachodu jest położone około 4 km, idąc pieszo, od centrum Jeleniej Góry. Drewniany budynek powstał w 1950r. w miejscu niegdysiejszej gospody Turmsteinbaude. Dziś znajduje się tu 26 miejsc noclegowych oraz restauracja serwująca dania tradycyjnej kuchni polskiej. Dobra dostępność tego miejsca, zarówno samochodem, rowerem, jak również pieszo, sprawia, że mieszkańcy okolicznych terenów często spędzają tu popołudnia na kawie lub obiedzie, spoglądając z góry na dolinę Bobru. Organizowane są tutaj także imprezy okolicznościowe, w tym wesela. Wtedy z ogólnego użytku wyłączona jest główna sala. Do dyspozycji turystów pozostaje ogródek oraz taras malowniczo położony wokół budynku.
Jadąc na Perłę zachodu z centrum Jeleniej Góry samochodem, kierujemy się do Siedlęcina. W oczy rzuca się XIV-wieczna wieża rycerska, która stoi w centrum tej wsi. Z kilku powodów jest to obiekt godny zainteresowania. Przede wszystkim warto zajrzeć do środka, ponieważ jest to jeden z największych tego typu średniowiecznych budynków zachowanych w Europie. Wieża była zbudowana do celów mieszkalnych, jednak w swojej 700-letniej historii służyła jako spichlerz i magazyn. Mimo to, dobrze zachowały się średniowieczne freski o świeckiej tematyce, które zdobią ściany wieży.
Poza samymi walorami historycznymi budynku, dla fanek i fanów muzyki dawnej interesujący będzie festiwal „Wieża Rozbrzmiewająca Muzyką” odbywający się rokrocznie latem. Natomiast praktycznie we wszystkie soboty w roku, przy wieży odbywa się Targ Rolny „Górskie Smaki”, gdzie można dostać ekologiczne produkty wytwarzane przez lokalnych rolników i stowarzyszenie Paczka Izerska. W zależności od sezonu, na targu można dostać między innymi domowe chleby, ekologiczne zboża, zioła, owoce, warzywa oraz miody .
Pod wieżą możemy zostawić samochód i udać się w dalszą trasę rowerem lub pieszo. Do Schroniska na Perle Zachodu dojdziemy pieszo w około 0,5 godziny. Osobom starczym lub o słabszej kondycji polecam kontynuowanie trasy samochodem.
W Siedlęcinie koło mostku spotyka się szlak żółty i zielony, by wić się asfaltową drogą do góry, wzdłuż Bobru. Kierujemy się za oznaczeniami szlaku lub drogowskazami na Perłę Zachodu. Droga jest wąska, ale bez problemu przejezdna zwykłym miejskim samochodem. Jadąc rowerem będziemy musieli pokonać 64 m wzniesienia, co może być wyzwaniem, ale po odrobinie wysiłku, tym lepiej zasmakuje nam obiad na górze.
Sprawdź NOCLEGI w atrakcyjnych cenach!
Już po przebyciu pierwszego kilometra docieramy do zapory i Elektrowni Wodnej Bobrowice I. Obiekt został wybudowany w latach 1924-1925, do dziś funkcjonuje i produkuje prąd dla okolicznych mieszkańców. Po krótkim odpoczynku udajemy się dalej asfaltową drogą wzdłuż jeziora Modrego, w kierunku schroniska PTTK Perła Zachodu. Pod schroniskiem musimy już zaparkować samochód, żeby dalej udać się pieszo. Przerwa kawowa w schronisku jest jak najbardziej wskazana.
Dawniej przełom Bobru był miejscem bardzo popularnym wśród zamieszkującej okoliczne tereny niemieckiej ludności. Do dziś widać wiele pozostałości infrastruktury z tamtych czasów, między innymi stare kamienne schody na szlaku. Po wojnie, wraz z rozwojem przemysłu, a co za tym idzie, wzrostem zanieczyszczenia rzeki, to miejsce zostało nieco zapomniane. Na szczęście, współcześnie sytuacja uległa znacznej poprawie. Bobrowy Jar znów odzyskuje dawny blask i jest wart odwiedzenia.
Z Perły Zachodu udajemy się schodami w dół, do mostu, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę. Dalej droga skręca w prawo i początkowo prowadzi wzdłuż jeziora, a następnie brzegiem rzeki. Warto przejść jeszcze trzy kilometry, aż do wiaduktu kolejowego o wysokości 33 metrów, który został wybudowany w 1954r., na miejscu mostu zburzonego pod koniec II wojny światowej przez wycofujące się wojska niemieckie. Tu możemy zakończyć wycieczkę lub udać się kilometr dalej do Jeleniej Góry.
Możemy również wrócić tą samą trasą do naszego roweru lub samochodu pozostawionego pod Schroniskiem Perła Zachodu. Po stronie Bobru na którym znajduje się Schronisko, żółty szlak także zaprowadzi nas do centrum Jeleniej Góry. Jest on lepiej utrzymany i przez to przejezdny rowerem górskim.
Ta wycieczka daje dużo możliwości w zależności od tego ile mamy czasu i ochoty na spacer. Jadąc rowerem do Perły Zachodu z centrum Jeleniej Góry, będziemy mijać zarówno rodziców z wózkiem z dzieckiem, spacerujące starsze osoby jak i ludzi uprawiających jogging. Na pewno, w zależności od możliwości uczestniczek i uczestników, da się skomponować idealny wariant trasy.
Wycieczka do samej Perły Zachodu jest mało wymagająca i idealna na weekendowy rodzinny spacer, ponieważ pokonujemy w sumie 7,5 km i zaledwie 200 m przewyższenia, co zajmuje piechotą, w obie strony, około dwie godziny. Z osobami w gorszej formie, możemy także pojechać samochodem pod samą gospodę i zorganizować nieforsujący spacer po drugiej stronie rzeki zakończony obiadem w gospodzie i wizytą w Siedlęcinie.
Jeżeli potrzebujemy więcej wrażeń, możemy pobiec lub pojechać rowerem z centrum Jeleniej Góry do Siedlęcina, z przystankiem w okolicach Perły Zachodu, wracając po jednej lub drugiej stronie rzeki. Ta wydłużona wersja spacerem zajmie już nieco ponad 3 godziny, gdzie będziemy musieli pokonać 10 km i 266 m przewyższenia.
Wycieczka opracowana w październiku 2017r.