Sokolik to drugi co do wysokości szczyt w Górach Sokolich, w Rudawach Janowickich. Zbudowany z granitu karkonoskiego.
Położony jest w północno-zachodniej części Rudaw, na północ od bliźniaczej Krzyżnej Góry, od której oddziela go Przełączka. Na szczycie i zboczach masywu znajduje się duże nagromadzenie skałek oraz pojedynczych bloków skalnych. Wiele z nich posiada własne nazwy, takie jak: "Krzywa Turnia", "Sukiennice", "Chatka", "Stodoła", "Jastrzębiec", "Okienna" oraz "Ząbek".
Najbardziej znane skałki "Sokoliki", znajdujące się w północno-wschodniej części szczytu, składają się z dwóch filarów skalnych, z których zachodni, wyższy (642 m n.p.m.) zwieńczony jest stalową platformą widokową, na którą prowadzą żelazne schody.
Niektóre skałki pokrywające szczyt i zbocza masywu, to:
"Krzywa Turnia",
"Sukiennice",
"Chatka",
"Stodoła",
"Ząbek",
"Szafa",
"Loża",
"Solarium",
"Skałka nad Ogniskiem",
"Gilotyna", "Kiełek",
"Zipserowa Czuba",
"Ptak" i inne.
Na Sokoliku kultywowany był występujący w Sudetach do 1945 r. zwyczaj umieszczania w specjalnie przygotowanych metalowych puszkach (tzw. puszkach szczytowych) książek szczytowych oraz ołówków, umożliwiających wpisywanie turystom informacji o kolejnych wejściach na wierzchołek i – ewentualnie – o towarzyszących temu wrażeniach. Trudno ustalić, kiedy zwyczaj ten się pojawił; zanikł on natomiast definitywnie po wymianie ludności w Sudetach po II wojnie światowej.
Z platformy rozpościera się widok na Karkonosze, dolinę Bobru, północną część Rudaw Janowickich oraz Góry Kaczawskie. Sokolik jest często wykorzystywany jako teren do ćwiczeń wspinaczkowych.
Do Sokolików można dotrzeć na dwa sposoby:
zaparkować na Przełęczy Karpnickiej, parking w sezonie płatny, spacer ok. 40 min. w jedną stronę, przy okazji można odwiedzić schronisko Szwajcarka, najwyższy szczyt Rudaw Janowickich Skalnik (945 m n.p.m.) oraz Zamek Bolczów
zaparkować pod schroniskiem Szwajcarka (parking płatny), stąd bliżej jest do Sokolików i Krzyżnej Góry (drugi cycek Sokolików z pozostałościami średniowiecznej warowni), ale dalej do Zamku Bolczów.