Słonecznik to jedna z wielu w Karkonoszach (ok. 150), granitowych formacji skalnych. Położony jest powyżej Wielkiego Stawu, przy czerwonym szlaku turystycznym, między schroniskami Odrodzenie i Dom Śląski. Wysokość nad poziomem morza to 1423 metry, a same skałki mają wysokość 12 metrów i są to jedne z łatwiejszych do zauważenia skałek z Karpacza Górnego, Borowic czy Przesieki. Skądinąd, nazwa skałek jest z tym związana. Niemiecka nazwa tych skałek to: Mittagstein, czyli Kamień Południa (albo południowy). Określenie to wzięło się stąd, iż właśnie w południe słońce, kiedy patrzymy od strony tych wiosek, znajduje się nad skałkami. Kolejną ciekawostką jest to, iż fragment Słonecznika przypomina swoim wyglądem wyrzeźbioną postać ludzką, lub diabelską, toteż czasem skałki te określano również Diabelskim Kamieniem.
Najłatwiej dotrzeć do Słonecznika szlakiem żółtym z Borowic czy Przesieki, bądź zielonym z Karpacza spod Świątyni Wang. Można także trafić do niego wędrując karkonoskimi szczytami - szlakiem czerwonym.
Co warto wiedzieć...Należy pamiętać o zakupie wejściówki KPN przed rozpoczęciem wędrówki
Opłata jednodniowa indywidualna:
opłata normalna - 8,00 zł
opłata ulgowa - 4,00 zł
Jednodniowa dla uczestników grup z przewodnikiem górskim sudeckim:
opłata normalna - 7,00 zł
opłata ulgowa - 3,50 zł
Trzydniowa indywidualna:
opłata normalna - 20,00 zł
opłata ulgowa - 10,00 zł
Na miejscu można odpocząć na kamiennej ławie postawionej z granitowych płyt, podziwiając przepiękne krajobrazy wschodniej i północno - wschodniej części Karkonoszy.
Trzeba pamiętać o tym, że Słoneczniki to otwarta przestrzeń, dlatego niemal zawsze tam wieje, więc trzeba zaopatrzyć się w coś cieplejszego.
Jest to idealne miejsce na zatrzymanie się podczas dłuższej podróży na szczyt Śnieżki.
Sprawdź tanie NOCLEGI w górach!
Ostatnia aktualizacja – luty 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.