Schronisko Na Przełęczy Okraj - jak dojechać, busem do schroniska, bar - restauracja w schronisku, baza wypadowa i szlaki, galeria zdjęć, stoki narciarskie,

  • location_on Karpacz

Przełęcz Okraj znajduje się pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Lasockim Grzbietem, na samym skraju Karkonoskiego Parku Narodowego, przy granicy z Czechami. Nieopodal schroniska znajduje się, nieczynne już, przejście graniczne na drodze łączącej Jelenią Górę z Trutnovem. Pierwsze budynki na Przełęczy Okraj zostały zbudowane przez drwali i hodowców bydła, i miały służyć jako schronienie w zimie i w lecie. Kolejne zmiany granic sprawiały, że buda stawała sie siedziba celników i straży granicznej. Pierwsze, typowo turystyczne, schronisko powstało w XIX wieku za sprawą Karola Nalega, który zasłynął organizacją zjazdów rogatymi saniami. Zawody były niegdyś bardzo popularne w Karkonoszach, a długie, nawet 7 kilometrowe trasy, prowadziły aż do Kowar. Później powstał obiekt murowany z przeznaczeniem na schronisko oraz dom dla młodzieży. Po II Wojnie Światowej obiekt został zastąpiony przez przejście graniczne. Schronisko PTTK Na Przełęczy Okraj znajduje się na wysokości 1046m. n.p.m. Tworzą go dwa budynki. Pierwszy murowany służy jako część restauracyjna oraz recepcja, natomiast drugi drewniany, który powstał w 1975 r. w ramach programu „Banku Miast” służy jako Bacówka i posiada 9 pokoi (36 miejsc noclegowych) oraz salę kominkową.

Jak dojechać?

Ze względu na dobrze utrzymaną drogę łączącą Jelenią Górę z Trutnovem, turyści mają możliwość podjechania samochodem pod samo schronisko. Przy schronisko znajduje się imponujący węzeł szlaków turystycznych, zarówno pieszych, rowerowych, jak i narciarskich. Schronisko stanowi doskonały punkt wypadowy dla turystów pragnących spenetrować całe Karkonosze.
Do schroniska można dojechać codziennie busem z Karpacza i z Kowar oraz z Pecu Pod Śnieżką. Bilety są do nabycia u kierowcy.

Stoki narciarskie

Dla narciarzy znajduje się tu aż 8 stoków narciarskich oraz szlaki narciarstwa biegowego, a dla miłośników górskich wędrówek przy schronisku biegnie wiele szlaków turystycznych m.in. na Śnieżkę czy też Budniki, Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej oraz Bajkowa ścieżka (Pohádková stezka) z 9 przystankami, na których opisane są baśnie autorstwa znanej czeskiej pisarki – Pani Marii Kubatovej.

Dodatkowo..

Schronisko od niedawna jest odnawiane, co widać już po budynku restauracyjnym, natomiast budynek Bacówki będzie remontowany w najbliższym czasie. Nowa elewacja, szczelne okna oraz jasny kolor „nowego” schroniska na pewno spodobają się turystom.

Dla głodnych turystów

Dla zmęczonych turystów, chcących nabrać sił na dalszą wędrówkę, szef kuchni przygotuje pyszną wojskową grochówkę czy też tradycyjny polski schab z ziemniakami i surówką, a dla smakoszy świeży puszysty sernik na zimno.

Godziny otwarcia Baru - Restauracji:

  • Lato - 8.00 do 20.00

  • Zima - 9.00 do 19.00

Cennik noclegów w Schronisku na Przełęczy Okraj
  • pokój 2 osobowy - 43 zł/os

  • pokój 3 osobowy - 40 zł/os

  • pokój 4 i wiecej osobowy - 38 zł/os

  • jednorazowa opłata za pościel 8 zł/os

  • opłata za psa / kota 15 zł

Kontakt:

tel. 75 611 20 36
tel. kom. 791 999 953
email: schroniskookraj@gmail.com

Ostatnia aktualizacja – luty 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

760 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 2654 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0