Pałac Schaffgotschów usytuowany w centrum uzdrowiska Cieplice (dzielnica uzdrowiskowa miasta Jelenia Góra) jest trzecią kolejną budowlą stawianą w tym miejscu i jednocześnie jedyną, która pomimo licznych perturbacji wojennych, wizyt Armii Czerwonej, pełnienia roli Lazaretu, a później szkoły harcerskiej, przetrwała niezniszczona aż do naszych czasów. Obecnie pałac jest pod zarządem Politechniki Wrocławskiej, będącej zarazem mecenasem tego późnobarokowego obiektu, projektu Jana Jerzego Rudolfa, stworzonego w XVIII stuleciu na zlecenie rodziny Schaffgotschów.
Sprawna współpraca i wysiłki zarówno władz uczelni, jak i miasta oraz Fundacji Niemieckiej doprowadziły pałac do obecnego wyglądu. Na wyremontowanej fasadzie prezentują się wspaniałe kartusze herbowe, a we wnętrzu można podziwiać zdobione stiuki, zabytkowe piece i część uratowanych mebli, a także odnaleźć tajemne przejścia, prowadzące na strych lub do piwnicy, zarazem chłonąc atmosferę tajemnicy, tak często spotykaną w podobnych miejscach. Niestety, jedyna opcja zwiedzenia czegoś więcej niż tylko korytarze - to zostać studentem politechniki, turysta może jedynie obejrzeć korytarze i niestety jest tutaj zakaz fotografowania.
Jak trafić?Pałac jest usytuowany w centrum Cieplic, na Placu Piastowskim, obecnie dzielnicy Jeleniej Góry. Szklarska Poręba oddalona jest od Cieplic o ok. 12 km. Wybierając się z Karpacza (Karpacz oddalony jest o ok. 10 km, należy przejechać przez prawie cała Jelenią Górę – do Cieplic prowadzi główna ulica Wolności, lub jechać mniej uczęszczaną drogą z Karpacza przez Podgórzyn - wtedy wjeżdża się do Jeleniej Góry od strony Cieplic. Warto wybrać się na wycieczkę do Pałacu Schaffgotschów i przy okazji pospacerować po Parku Zdrojowym, zajrzeć do Muzeum Przyrodniczego lub pobliskiej kawiarenki.
Pałac Schaffgotschów w Cieplicach