Starościńskie Skały

Na Starościńskie Skały - jak dojść, jakie trasy wybrać, ile trwa wycieczka, jakimi szlakami się poruszać, galeria zdjęć,

  • location_on Karkonosze

Wycieczka, którą chciałbym poniżej przedstawić, dotyczy jednej z największych atrakcji turystycznych Rudawskiego Parku Krajobrazowego, zarówno pod kątem przyrodniczym, jak i turystycznym.

Trasę rozpoczniemy na malowniczej Przełęczy Karpnickiej, skąd jest tylko 20 minut pieszo do jednego z piękniejszych schronisk w Sudetach – Szwajcarki - zbudowanej w stylu typowego domu tyrolskiego. A jak Szwajcarka, to oczywiście Sokolik i Krzyżna Góra, zwane często biustem Karkonoszy ze względu na ich charakterystyczny kształt. My jednak ruszymy w odwrotnym kierunku.

Na Przełęcz Karpnicką, 2 kilometry za Karpnikami, gdzie mieści się przepiękny zamek (pałac) najlepiej dotrzeć samochodem. Jest tu parking na kilkadziesiąt samochodów. Koszt pozostawienia samochodu to 8 zł. Co wytrwalsi i odważniejsi turyści mogą się wybrać do Starościńskich Skał na rowerze.

Sprawdź komfortowe NOCLEGI w okolicy!

Starościńskie Skały, znajdujące się na szczycie Lwiej Góry (718 m n.p.m.), zwane były „Mariannenfels” od imienia Marii Anny (Marianny), dawnej właścicielki Pałacu w Karpnikach. Dawniej na skałach umieszczone były mosiężne litery tworzące napis na cześć Marianny, a na jednej z półek skalnych posadowiony był żeliwny lew.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy idąc w prawo przed samym parkingiem (od strony Karpnik) niebieskim i zielonym szlakiem. Początkowo szutrowa droga przechodzi w drogę asfaltową. Co chwila ukazuje nam się panorama Rudaw Janowickich, które otaczają z jednej strony Kotlinę Jeleniogórską. Asfaltową drogą, która wije się ostro pod górę docieramy do rozdroża Pod Jańską Górą – zielony Szlak prowadzi na Zamek Bolczów, a my idziemy w prawo szlakiem niebieskim schodząc z asfaltowej drogi.

Po drodze mijamy (obijając lekko w lewo) ciekawą skałę Fajkę, w której znajduje się niewielka jaskinia o cechach szczelinowych, rumowiskowych i zwaliskowych.

My podążamy dalej niebieskim szlakiem. Droga biegnie malowniczo przez las, czasem przez łąkę – jest różnorodna. Osoby wybierające się na tą wycieczkę na rowerze muszą się liczyć ze stromymi podjazdami. Tam najlepiej wprowadzić rower.

Kiedy niebieski szlak skręca ostro w lewo przez las oznacza to, że już za chwilę będzie prześwitywać pośród drzew imponujących rozmiarów grupa skalna – są to właśnie Starościńskie Skały.
Przed skałami znajduje się tablica informacyjna z opisem i zdjęciami. Aby wejść na szczyt trzeba pójść nieco w lewą stronę (stojąc przodem do tablicy) i w prawo do góry.

Na szczycie granitowe skały tworzą małe skalne miasteczko – labirynt z formami baszt, półek, wąskich przejść, filarów, szczelin i kociołków wietrzeniowych. Jest to też doskonałe miejsce do uprawiania wspinaczki skałkowej.

Z platformy widokowej, na którą trzeba wejść pokonując kilkadziesiąt schodów wyrytych w skale, rozpościera się przepiękna panorama na część Rudaw Janowickich (w tym Sokolik i Krzyżną Górę), a przy dobrej pogodzie widać też Śnieżkę.

Po zejściu na dół kierujemy się dalej niebieskim szlakiem. Teraz droga idzie ostro w dół. Przecinamy leśną szutrową drogę i kierujmy się dalej prosto. Uwaga na rowerze – jest stromo i nierówno. Wreszcie docieramy do asfaltowej drogi i skręcając w prawo kierujemy się w dół. Na pierwszym rozdrożu skręcamy w lewo. Po chwili naszym oczom ukażą się kolejne formy skalne – Piec z lewej strony oraz Skalny Most z prawej. Po następnych kilkuset metrach docieramy do kolejnego rozdroża. Skręcamy w lewo i po około 3 kilometrach będziemy już w Janowicach Wielkich. Oczywiście z Janowic można dojść wzdłuż drogi do Przełęczy Karpnickiej, ale można też wrócić ze Starościńskich Skał tą samą drogą. W tym wypadku wycieczka będzie dużo krótsza i zajmie nam mniej czasu.


Piotr Trojanowski
pilot wycieczek
 

Galeria

Lokalizacja

813 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 2260 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0