Okolica Kotła Małego Stawu

Krawędzią Kotłów Wielkiego i Małego Stawu - jaka trasa, jakimi szlakami się kierować, jaka suma przewyższeń, gdzie zostawić samochód, galeria zdjęć,

  • location_on Karkonosze

W poniższym opisie chcielibyśmy przedstawić Wam propozycję wycieczki, w której pokonamy szlak przebiegający górną krawędzią Kotłów Wielkiego i Małego Stawu. Nasza wycieczka rozpocznie się przy Świątyni Wang, przejdziemy przez część Doliny Pląsawy w kierunku Polany, następnie udamy się do rozdroża w okolicach Słonecznika, skąd krawędzią Kotłów przejdziemy do Spalonej Strażnicy i przez schroniska Strzecha Akademicka oraz Samotnia wrócimy do położonej w Karpaczu Świątyni Wang. Jak już widać z powyższego krótkiego opisu trasy, na szlaku czeka na Was sporo atrakcji turystycznych. Przejście tego wyjątkowego karkonoskiego odcinka powinno należeć do obowiązkowych punktów każdego turysty odwiedzającego nasze góry.

Długość całej trasy to 13 km, suma przewyższeń wynosi 644 metry, a czas potrzebny na jej pokonanie to około 4,5 godziny w sezonie letnim. My pokonaliśmy trasę w drugiej połowie listopada, kiedy to na szczytach Karkonoszy zalega już spora ilość śniegu i czas naszego przejścia wydłużył się do 5,5 h. W tym miejscu chcielibyśmy Was uczulić na zagrożenia związane z pokonywaniem tego szlaku zimową porą. O ile trasa w sezonie letnim należy do niezbyt trudnych, to w warunkach zimowych ze względu na zalegający śnieg, oblodzenie szlaku, wiatr i szybko zmieniające się warunki atmosferyczne należy ją określić jako średnio trudną/trudną. Przed wyjściem na taki odcinek należy koniecznie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który pomoże nam pokonać szlak. Obowiązkowo należy zabrać ze sobą ciepłe ubranie, raki lub raczki, kijki turystyczne, rakiety śnieżne, mapę karkonoskich szlaków, termos z ciepłą herbatą, latarkę oraz naładowany telefon komórkowy. Nie zapomnijcie także powiadomić kogoś bliskiego, obsługę hotelu lub schroniska o celu waszej wycieczki, co przy zimowych wyjściach jest obowiązkiem każdego odpowiedzialnego turysty. Oczywiście podczas niekorzystnych warunków pogodowych nie udajemy się na tego typu wycieczkę.

Jako początek trasy obraliśmy położoną w Karpaczu Świątynię Wang. W jej pobliżu znajduje się kilkanaście parkingów samochodowych oraz autobusowych - głównie są to parkingi płatne, a ceny na nich zróżnicowane (nam udało się zaparkować auto tuż obok wejścia na szlak na parkingu prywatnym i kosztowało nas to 15 zł). W okolicy, tuż poniżej przystanku autobusowego znajduje się jeden bezpłatny parking, lecz liczba miejsc parkingowych jest niewielka (około 20 pojazdów). Przy ulicy Karkonoskiej znajduje się przystanek autobusowy, do którego możemy dojechać transportem komunikacji publicznej oraz prywatnej od strony Karpacza, Kowar, Jeleniej Góry. Możemy tutaj także dojść pieszo od strony centrum Karpacza, lecz dystans, który dodatkowo musimy pokonać to około 3,5 km.

Sprawdź komfortowu NOCLEGI w pobliżu!?

Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XII wieku w Norwegii, w miejscowości Vang od której pochodzi nazwa świątyni. W XIX wieku kościół zakupił pruski król Fryderyk Wilhelm IV, kościół został rozebrany i przewieziony do Muzeum Królewskiego w Berlinie. Początkowo król chciał postawić świątynię na Wyspie Pawiej w Berlinie, jednak po krótkim czasie zdecydował przenieść kościół w Karkonosze, by służył ewangelikom mieszkającym w Karpaczu i okolicach. W roku 1842 rozpoczęło się składanie świątyni, a w roku 1844 nastąpiło uroczyste otwarcie. Świątynia Wang to typowy przykład sakralnej architektury skandynawskiej, jest wyjątkowym i bezcennym zabytkiem w Karkonoszach. Jako ciekawostkę podamy, że na przy kościelnym cmentarzu odnajdziemy grób wybitnego polskiego poety, dramaturga i scenarzysty Tadeusza Różewicza, w którym złożone są jego prochy.

Naprzeciw wejścia do świątyni Wang, znajduje się wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego, stąd udamy się w kierunku rozdroża na Polanie. Tutaj wkraczamy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, o czym informują nas zamieszczone tablice. Wstęp na teren parku jest płatny (osoby mieszkające na terenie KPN-u oraz otulinie Parku zwolnione są z opłat; należy okazać dowód osobisty) - koszt biletu to 6 złotych, dzieci obowiązuje bilet ulgowy w cenie 3 zł. Zakup biletu ułatwiają umieszczone tu od niedawna tablice, dzięki którym za pomocą smartfona możemy uiścić opłatę za wstęp.

Odcinek od kościoła Wang ma długość 2 km i biegnie pod górę, głównie lasem, w pierwszej części świerkowym, który w dalszej części zmienia się w las mieszany. W okolicy Rozdroża Pod Polaną  teren sie wypłaszcza, a nasz niebieski szlak łączy się z zielonym szlakiem prowadzącym od Białego Jaru przez dolną część Doliny Pląsawy do Polany położonej w górnej części Doliny Pląsawy. Z tego miejsca możemy podziwiać wyjątkowe karkonoskie krajobrazy - z naszej prawej strony dostrzeżemy popularne skały Pielgrzymy, na wprost wyłania się kocioł Wielkiego i Małego Stawu, z lewej strony możemy podziwiać Śnieżkę, Kopę oraz Czarny Grzbiet.

Po pokonaniu około 200 metrów docieramy do Polany. Tutaj znajduje się strefa odpoczynku, przy której możemy zrobić sobie przerwę przed wejściem na wyższe partie Karkonoszy. Przy Polanie łączy się kilka szlaków, stąd możemy udać się na szczyty Karkonoszy: żółtym szlakiem przez Pielgrzymy na Słonecznik, ewentualnie przy Pielgrzymach udać się w kierunku przełęczy Karkonoskiej i schroniska Odrodzenie; niebieski szlak poprowadzi nas do Małego Stawu, Samotni, następnie do schroniska Strzecha Akademicka, po czym możemy udać się na przykład w kierunku Śnieżki lub czeskiego hotelu Lucni Bouda i Kozich Grzbietów; oraz zielony szlak, który poprowadzi Was do celu wyprawy, czyli na szczyt Kotłów Wielkiego i Małego Stawu.

Po krótkim odpoczynku na Polanie udajemy się zielonym szlakiem w kierunku rozdroża w okolicy Słonecznika, a następnie do punktu widokowego zlokalizowanego na krawędzi Kotła Wielkiego Stawu. Odcinek ma długość 2 km. W pierwszej części odcinek przebiega łagodnie pod górę, lasem świerkowym przy potoku Pląsawa.

Po opuszczeniu wysokiego lasu zaczyna się druga część odcinka, która jest bardziej wymagająca. Trasa zaczyna się ostro wznosić do góry grzbietem Kotła Wielkiego Stawu, na szlaku zalega spora ilość śniegu, występują także liczne oblodzenia. W połowie podejścia możemy podziwiać widoki na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, a przy dobrej widoczności dostrzeżemy także położoną pod Wrocławiem górę Ślężę. Po naszej lewej stronie ukazuje się widok na Śnieżkę, Czarny Grzbiet oraz Kowarski Grzbiet. W dole dobrze widoczne jest Schronisko Strzecha Akademicka.

Po kilkunastu minutach docieramy na szczyt Kotła Wielkiego Stawu i zlokalizowanego na nim punktu widokowego, z którego możemy podziwiać okolicę oraz położone na dnie kotła, częściowo zamarznięte, polodowcowe jezioro Wielkiego Stawu. Wielki Staw położony na wysokości 1225 m n.p.m. jest największym polodowcowym jeziorem Karkonoszy. Jego całkowita powierzchnia to 8,3 hektara, głębokość maksymalna to 24,4 m, a linia brzegowa ma długość 1540 metrów. Ze względu na unikatową faunę i florę Wielki Staw jest rezerwatem ścisłym Karkonoskiego Parku Narodowego i objęty jest zakazem wstępu.

Z punktu widokowego udajemy się czerwonym szlakiem w kierunku krawędzi Kotła Małego Stawu. W tym miejscu chcemy uczulić Was, by przy zalegającym śniegu zachować szczególną ostrożność i nie zbliżać się do krawędzi kotłów - tworzą się tutaj niebezpieczne nawisy śnieżne, o czym informują zamontowane tablice ostrzegawcze. Na czas zimy przy krawędzi kotłów demontowane są barierki ochronne i zorganizowane jest obejście zimowe oznaczone specjalnymi tyczkami, niestety omija one całą krawędź Kotła Małego Stawu. Jednak w okresie letnim, przy zachowaniu należytej ostrożności, warto obrać przejście krawędzią kotłów, które ma długość około 1 kilometra i biegnie płaskim terenem.

Po dotarciu nad Kocioł Małego Stawu możemy podziwiać jeden z najpiękniejszych karkonoskich widoków, jaki czeka na Was w naszych górach: ostre, ośnieżone zbocza kotła wraz z położonym na jego dnie zamarzniętym Małym Stawem, przy którym znajduje się dobrze znane Schronisko Samotnia. Po naszej prawej stronie możemy podziwiać część Równi pod Śnieżką oraz wyłaniającą się Studnicni Hora. Po drugiej stronie kotła, nad krawędzią góruje najwyższy szczyt Karkonoszy Śnieżka. Cała panorama, która czeka tutaj na turystę, jest wyjątkowo piękna i unikatowa.

Poniżej zamieszczamy kilka ciekawych fotografii wykonanych przez naszych fotografów o rożnych porach dnia i roku, które pokazują wyjątkowość tego miejsca.

?

Opuszczamy okolicę Kotła Małego Stawu i udajemy się w kierunku rozdroża Spalona Strażnica. Odcinek o długości około 1 kilometra przebiega raczej płasko, górnym zboczem kotła, na którym ze względu na odsłonięty teren zalegają spore ilości śniegu. Przy rozdrożu Spalona Strażnica w zasadzie kończy się nasza wycieczka - z tego miejsca udamy się niebieskim szlakiem w drogę powrotną przez schroniska Strzecha Akademicka oraz Samotnia, w kierunku Świątyni Wang.

Odcinek ma długość 6 kilometrów i biegnie cały czas w dół. Oczywiście ze względu na wyjątkowość okolicy Schroniska Samotnia, warto zrobić tutaj przerwę, by podziwiać Kocioł Małego Stawu oraz Mały Staw. W dniu, w którym pokonywaliśmy trasę czekał na nas wyjątkowo ciekawy, surowy i już zimowy widok okolicy Kotła Małego Stawu, co możecie obejrzeć na zamieszczonych fotografiach.

Po krótkiej przerwie udajemy się niebieskim szlakiem przez Polanę w okolicę Świątyni Wang, gdzie zakończymy naszą wirtualną wycieczkę. Mamy nadzieję że opis oraz zawarte fotografie zachęcą Was do wybrania się na proponowaną przez nas trasę, która warta jest przejścia o każdej porze roku.

A jeśli szukacie noclegu w Karpaczu, koniecznie sprawdźcie listę obiektów noclegowych, którą dla Was przygotowaliśmy.

 

Tekst i fotografie:

Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl

Wycieczka opracowana w listopadzie 2017r.

 

Widok z Kotła Wielkiego Stawu

Widok z Kotła Małego Stawu

Mapa trasy - punkt startowy i końcowy przy Światyni Wang.

Galeria

Lokalizacja

261 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 1162 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0