Dzisiejszą wycieczkę rozpoczynam w Jagniątkowie, administracyjnie jest to dzielnica Jeleniej Góry, więc można tutaj także dojechać komunikacją miejską z centrum miasta. Autobus numer 15 kursuje do Jagniątkowa, na przystanek Dom Hauptmanna, średnio raz na godzinę, ale polecam wcześniej sprawdzić aktualny rozkład, jeżeli wybieramy ten środek transportu. Jagniątków, znajduje się pomiędzy Szklarską Porębą a Karpaczem, dojazd samochodem z obu tych miejscowości, tak samo jak z centrum Jeleniej Góry, nie powinien przekroczyć pół godziny. Wycieczka, którą chciałabym dziś przedstawić jest niedostępna zimą, więc na pewno należy zaplanować oglądanie Śnieżnych Stawków na cieplejsze miesiące roku.
Latem wiele osób, planując urlop, zastanawia się – w góry czy nad jezioro. Okazuje się, że także w górach można spędzać czas nad wodą, wędrując wokół krystalicznie czystych stawów, położonych na wysokości 1260 m n.p.m. w Wielkim Śnieżnym Kotle. Jednak Śnieżne Stawki, o których mowa, położone są w ścisłym rezerwacie i kąpiel w nich jest zabroniona. Wchodząc do wody narazilibyśmy się na wysoki mandat. Natomiast jak najbardziej dozwolone, a nawet wskazane, jest odpoczywanie przy ich brzegu i urządzanie pikników w wyznaczonych do tego miejscach. Jeziorka bardzo się zmieniają w zależności od pory roku i pogody, ich ilość może być różna, w sumie maksymalnie 8, jednak jedynie dwa z nich są całoroczne. Tak samo zmienna jest ich głębokość, która dochodzi do maksymalnie 1,5m.
W okolicy są natomiast inne miejsca, poza ścisłą ochroną Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie można się ochłodzić w krystalicznie czystej wodzie spływającej z gór. W odległości 12 km i 20 min jazdy samochodem od Jagniątkowa, można wejść do górskiej rzeki na wysokości Wodospadu Podgórnej w Przesiece. Jest tam kilka większych oczek wodnych, jednak nie większych niż kilka metrów średnicy. Woda nawet latem ma tam często temperaturę poniżej 10 stopni Celsjusza, natomiast zimą utrzymuję się na poziomie około 3 stopni. Jest to popularne miejsce spotkań Przesieckiego Klubu Morsów, którzy organizują tu różne wydarzenia o każdej porze roku.
Wracając jednak do Jagniątkowa i Śnieżnych Stawków. Przyjeżdżając samochodem, możemy zaparkować przy pętli autobusowej, naprzeciwko Muzeum Miejskiego Dom Hauptmanna przy ulicy Michałowickiej w Jagniątkowie. W tym samym miejscu znajdziemy się wysiadając z autobusu linii 15. Stąd idziemy najpierw ścieżką, która prowadzi za budynkiem straży pożarnej, następnie wchodzimy na niebieski szlak. Jeszcze przez chwilę idziemy asfaltową drogą, która wiedzie aż do Żywego Banku Genów – instytucji zajmującej się ochroną i odtwarzaniem zagrożonych gatunków roślin i owadów. Dokładne informacje o możliwości zwiedzania i działalności banku, można znaleźć na stronie internetowej www.bankgenow.kpnmab.pl .
Sprawdź najlepsze NOCLEGI w okolicy!
Utwardzona droga kończy się koło Banku Genów i wchodzimy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, idziemy dalej Koralową Ścieżką. Maszerujemy przez około godzinę, by dotrzeć do wiaty z ławeczkami, dobrze zrobić tutaj małą przerwę, ponieważ gdy tylko wyruszymy w dalszą drogę, ścieżka zacznie się piąć stromo pod górę. Po przerwie, kamiennymi schodami wspinamy się na górę dochodząc do kompleksu skałek zwanych Paciorkami. Po lewej stronie widać dwie grupy skalne, z czego na pierwszą trudno się wdrapać, jednak druga jest bardziej dostępna i możemy z niej podziwiać imponującą panoramę. Inne skały, znajdujące się poza szlakiem, nie są dostępne dla turystów i turystek.
Do tego miejsca pokonaliśmy już nieco ponad 500 metrów wzniesienia, więc dalej będzie już łagodnie. Drewnianymi pomostami idziemy nad torfowiskiem aż do rozdroża pod Śmielcem, gdzie skręcamy w prawo, wchodząc na zielony szlak, który w około 30min doprowadzi nas do wnętrza Śnieżnych Kotłów. Szlak przebiega bezpośrednio nad Śnieżnymi Stawkami. Jesteśmy u celu, czas na relaks, piknik na trawie, konsumpcję produktów wniesionych na plecach. Posilona i zrelaksowana wracam do Jagniątkowa tą samą trasą.
Jeżeli chcesz kontynuować wycieczkę i wydłużyć trasę o dodatkowe 2 godziny, 9 km i 400 m wzniesienia, to kieruj się dalej zielonym szlakiem, który prowadzi prosto i łagodnie do schroniska Pod Łabskim Szczytem. Do schroniska dojdziesz w około 45min. Kontynuując żółtym szlakiem do góry, dojdziesz do Śnieżnych Kotłów, skąd w pogodne dni rozciąga się wspaniały widok na całą Kotlinę Jeleniogórską. Następnie wejdź na czerwony szlak idąc po zboczu Wielkiego Szyszaka. Na następnym rozdrożu idź prosto, a dotrzesz do Czarnej Przełęczy, skręć w lewo na niebieski szlak i dojdziesz nim z powrotem do przełęczy pod Śmielcem. Skręć w prawo i idąc zielonym szlakiem, po chwili dojdziesz do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego, niesamowicie cichego i spokojnego miejsca, idealnego na odpoczynek. Z kotła zejdź w dół czarnym szlakiem, który łączy się z Koralową Ścieżką koło wiaty którą mijaliśmy na początku. Stąd idziemy do samochodu niebieskim szlakiem.
Zachęcamy również do zapoznania się z listą obiektów noclegowych w Jagniątkowie - może akurat zechcą Państwo zostać w tej okolicy na dłużej.
Wycieczka opracowana w grudniu 2016r. Ostatnia aktualizacja - listopad 2017r.
Trasa przez: Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem | mapa-turystyczna.pl