Bozkovskie jaskinie - jak tam dojechać, jaką drogą dojść, ile trwa podróż, gdzie można zostawić samochód, jakie ceny, galeria zdjęć

  • location_on Karkonosze

Celem naszej dzisiejszej wirtualnej wycieczki będzie wyjątkowa atrakcja turystyczna, położona w północnych Czechach, nieopodal granicy z Polską. Wybierzemy się do Bozkovskich Jaskiń Dolomitowych - niewątpliwie jednego z ciekawszych miejsc znajdujących się tuż za granicą, u naszych południowych sąsiadów. Jaskinie są idealnym miejscem na wizytę podczas deszczowych dni w Karkonoszach. Jesteśmy pewni, że zadowolą każdego turystę odwiedzającego nasz region.

Ze względu na odległość, jaką musimy pokonać, nasza wycieczka skierowana jest głównie dla osób poruszających się własnym transportem. Bozkovskie Jaskinie Dolomitowe położone są w małej miejscowości Bozkov, nieopodal miasta Zelezny Brod, w odległości 40 km od Szklarskiej Poręby (34 km od Jakuszyc, 30 km od Harrachova oraz 67 km od Karpacza).

Na punkt początkowy naszej wycieczki obraliśmy Szklarską Porębę, z której wyruszamy drogą krajową nr 3 w kierunku położonego w Jakuszycach przejścia granicznego z Czechami. Jak część z Was zapewne wie, w Jakuszycach, a konkretnie na Polanie Jakuszyckiej, którą mijamy po naszej prawej stronie, znajduje się główny ośrodek narciarstwa biegowego.

Po przekroczeniu granicy kierujemy się w stronę miejscowości Harrachov. Miejscowość ta jest popularnym ośrodkiem turystycznym oraz świetnym miejscem do uprawiania sportów zimowych, głównie narciarstwa. Istnieje tu bardzo dobrze rozbudowana infrastruktura narciarska. Tutaj możemy także podziwiać jeden z ładniejszych karkonoskich wodospadów - Mumlawski Wodospad. (Jakiś czas temu prezentowaliśmy wycieczkę na ten wodospad - gdybyście chcieli wybrać się w to miejsce, opis i galerie zdjęć znajdziecie TUTAJ.)

Z Harachova kierujemy się główną drogą numer 10 w kierunku miejscowości Korenov, a następnie do Tesarov, gdzie skręcamy w lewo, w drogę numer 290 i kierujemy się na miejscowość Vysoke nad Jizerou. Tuż przed wjazdem do tej miejscowości skręcamy w prawo i wąską krętą drogą, prowadzącą przez miejscowości Stanovy oraz Jesenny, zmierzamy do celu naszej podróży - miejscowości Bozkov.

To malownicza mała podkarkonoska miejscowość, położona kilkanaście kilometrów od miasta Zelezny Brod. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1356 roku. Pod koniec XIV wieku miejscowość należała do rodu Waldsteinów, następnie przeszła w ręce rodu Smirickich, a od 1622 roku Bozkov należał do Albrechta z Valdstejna.

 

Głównym punktem Bozkova jest mały rynek, przy którym zlokalizowany jest okazały Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, zbudowany w latach 1690 -1693. Wieża kościoła pełni również funkcję punktu widokowego, otwartego dla ruchu turystycznego (klucze do wieży można pobrać w punkcie informacji turystycznej). Niestety, w dniu naszej wizyty w Bozkovie, punkt informacyjny był zamknięty i nie mogliśmy wykonać fotografii, by pokazać Wam, jakie widoki czekają na śmiałków, którzy postanowią wdrapać się na górę.

W obrębie małego rynku możemy dostrzec kilka charakterystycznych budynków o typowej dla Karkonoszy architekturze.

Wracamy na trasę: wjeżdżając do Bozkova, tuż przed centrum miasteczka, po naszej lewej stronie, znajduje się główny parking, na którym pozostawimy nasz pojazd. Jest to dość obszerny strzeżony parking, a w jego obrębie mamy do dyspozycji punkt gastronomiczny i toalety.

Koszt pozostawienia pojazdów na parkingu:

  • Motocykl - 20 koron (około 3,5 zł)
  • Auto osobowe - 50 koron (około 8 zł)
  • Camper - 70 koron (około 12 zł)
  • Autobus - 150 koron (około 25 zł)

Z parkingu udajemy się w prawo, główną drogą, około 200 metrów do rozwidlenia, przy którym znajduje się nasz szlak prowadzący do Bozkovskich Jaskiń Dolomitowych.

Szlak ma długość około 500-600 metrów, biegnie w dół, w pierwszej części osiedlem mieszkalnym, następnie przez las, a kończy się tuż przed wejściem do budynku głównego Bozkovskich Jaskiń. Na placu przed budynkiem znajduje się spora strefa odpoczynku oraz obiekt gastronomiczny, gdzie możemy odpocząć oraz zakupić ciepłe i zimne posiłki oraz napoje.

W budynku głównym znajduje się kasa biletowa, sklep z pamiątkami, poczekalnia, toalety oraz stała ekspozycja eksponatów dotyczących jaskini oraz czeskich wypraw speleologicznych.

Godziny otwarcia uzależnione są od pór roku, dlatego zanim wybierzecie się na zwiedzanie jaskiń, najlepiej sprawdzić godziny otwarcia na oficjalnej stronie internetowej.

W okresie wakacji jaskinie otwarte są od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 – 17:00, w poniedziałki obiekt jest zamknięty.

Ceny biletów wstępu:

Wstęp
  • Pełna opłata

    170,- Kč

  • Obniżone opłaty

    140,- Kč

  • Dzieci

    90,- Kč

Dopłata
  • Foto, video

    0,- Kč

     

WSTĘP ULGOWY

  • Emeryci 65+ i studenci do 26 lat (za okazaniem legitymacji);

Dzieci

  • dzieci od 3 do 15 lat;
  • osoby niepełnosprawne starsze 15 lat;

50 % zniżki na wstęp dla dzieci

  • przedszkole;
  • zorganizowane grupy osób niepełnosprawnych w wieku 3-15 lat.

WSTĘP WOLNY

  • dzieci do 3 lat, za wyjątkiem wycieczek zorganizowanych;
  • osoby doprowadzające osoby niepełnosprawne;
  • pojedyncze osoby niepełnosprawne w wieku 3-15 lat.

 

Wstęp na teren jaskiń możliwy jest jedynie z przewodnikiem w kilkunastoosobowych grupach. Dla turystów z Polski przewodnik ma przygotowany magnetofon, z którego odtwarza w języku polskim opisy poszczególnych miejsc jaskiń.

Całkowita długość Bozkovskich Jaskiń Dolomitowych to około 1000 metrów. Należą one do jednych z największych systemów tego typu w północno – wschodnich Czechach. Dla zwiedzających udostępniono liczący około 350 metrów odcinek podziemnych korytarzy, których pokonanie zajmuje około 40 minut. System jaskiń podzielony jest na dwie części: Nową i Starą Jaskinię, które połączone są 50-metrowym tunelem. 

Bozkovskie Jaskinie zostały odkryte podczas wydobywania dolomitu w latach czterdziestych XX wieku, a od 1968 roku zostały udostępnione dla zwiedzających. System jaskiń tworzy labirynt podziemnych korytarzy i szczelin położonych tuż pod powierzchnią ziemi. Cechą charakterystyczną dla tego systemu jaskiń są liczne ławice kamienne, gzymsy i listwy. Możemy tu zaobserwować również spore ilości nacieków - głównie stalaktytów.

W jaskiniach znajduje się kilka małych jeziorek oraz największe podziemne jezioro w Czechach, o powierzchni 320 metrów kwadratowych i głębokości 2 metrów, charakteryzujące się krystalicznie czystą zielononiebieską wodą. System Bozkowskich Jaskiń powstał w wyniku powolnego procesu rozpuszczania dolomitu wapiennego z okresu paleozoiku, trwającego sto tysięcy lat. Tworzenie się tych formacji krasowych było ograniczone ze względu na mały rozmiar i siłę soczewki dolomitowej, która otoczona jest nieprzepuszczalnymi skałami łupkowymi i stanowi część niespójnego pasa skał wapiennych, ciągnącego się przez pogórze Karkonoszy w kierunku zachodnio – wschodnim.

Zachęcamy Was do obejrzenia pełnej galerii zdjęć z tego wyjątkowego miejsca. Mamy także nadzieję, że fotografie z opisem zachęcą Was do odwiedzenia Bozkowskich Jaskiń Dolomitowych.


Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl 

Wycieczka opracowana we wrześniu 2017r.
Ostatnia aktualizacja - czerwiec 2019r.

Sprawdź atrakcyjne NOCLEGI w Karkonoszach!

Galeria

Lokalizacja

810 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 2660 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0